Dziś jest wtorek, 19.10.2021, imieniny Piotra, Pawła
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej » Aktualności » Pięć Radosnych Szkół w naszej gminie

Pięć Radosnych Szkół w naszej gminie

s800Obraz 061

Już wkrótce mieszkańcy gminy Malanów będą mogli cieszyć się pięcioma nowoczesnymi placami zabaw, na których realizację udało się pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Na budowę czterech z nich tj. przy Szkołach Podstawowych w Dziadowicach, Kotwasicach, Malanowie oraz Miłaczewie, przyznana została dotacja w kwocie 306 970,00 zł., w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”. Prace nad realizacją obiektów zostały rozpoczęte, a ich zakończenie planowane jest do końca października br. tak, aby jeszcze przed zimą dzieci mogły cieszyć się dobrą zabawą na świeżym powietrzu. Piąty plac zabaw powstanie przy Gminnym Przedszkolu w Malanowie, a na jego realizację pozyskano wsparcie w wysokości 67 977,00 zł, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomoc w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”.Ze względu na termin wskazany we wniosku o dofinansowanie obiekt zrealizowany zostanie w połowie 2014 r.

Wśród zabawek, w które wyposażone zostaną place zabaw znajdą się także takie, które pozwolą na rozwijanie sprawności ruchowej, wykształcenie nawyku przebywania na świeżym powietrzu i ćwiczenie równowagi. W Dziadowicach, Kotwasicach i Miłaczewie na placu o powierzchni ok. 240 m2 zamontowane zostaną duże zestawy zabawowe (wieża jednopoziomowa z dachem, zjeżdżalnia jednotorowa, drabinka wejściowa pozioma, ślizg strażacki,ścianka wspinaczkowa pochyła, mostek łukowy), huśtawki wahadłowe, urządzenia sprawnościowo- wspinaczkowe, bujaki. Plac zabaw przy SP im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie, ze względu na liczbę uczniów, będzie niemal dwukrotnie większy i składać się z zestawu sprawnościowo – zabawowego (drążki gimnastyczne szt. 2,drabinka pionowa półokrągła, ściana wspinaczkowa - kratownica z lin, ściana wspinaczkowa – skałkowa, ściana wspinaczkowa – okręgi, uchwyty do podciągania, drabinka pozioma, drabinka pionowa prosta), huśtawki wahadłowej, karuzeli, urządzenia sprawnościowo-zabawowego, huśtawki wagowej, wielofunkcyjnego zestawu zabawowego (2 x wieża jednopoziomowa z dachem, mostek łukowy, zjeżdżalnia jednotorowa, drabinka wejściowa pozioma, ślizg strażacki, ścianka wspinaczkowa pochyła), huśtawki typu bocianie gniazdo. Z uwagi na inną specyfikę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach którego pozyskano wsparcie na plac zabaw przy gminnym przedszkolu, poza dużym zestawem zabawowym, przeprowadzony zostanie remont chodnika, ogrodzenia oraz wykonane utwardzone dojście do placu zabaw.

W trosce o bezpieczeństwo maluchów, każdy z placów zabaw będzie miał bezpieczną, gumową nawierzchnię wykonaną z granulatu amortyzującego upadki (wszystko w przyjaznych niebiesko-pomarańczowych barwach) oraz będzie ogrodzony. Aby place zabaw były łatwo przyswajalne, dodatkowo wyposażone zostaną w ławki, kosze na śmieci, zieleń i tablice informacyjne z regulaminem.

Urządzenia mają umożliwić dzieciom z gminy Malanów zwiększenie aktywności ruchowej, spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, a ponadto zaspakajanie naturalnej potrzeb ruchu i zabawy, właściwych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Z uwagi na bardzo dogodną lokalizację placów zabaw, bowiem nie tylko w sąsiedztwie szkół podstawowych, ale i również boisk sportowych, możliwe będzie pogodzenie zabawy dzieci z rekreacją dorosłych. Dodatkowym atutem będzie ogólnodostępność wybudowanych obiektów.

                Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Wójta Gminy Malanów Gerarda Krzeszewskiego z programów skorzystały wszystkie szkoły podstawowe i przedszkole z terenu gminy Malanów. Już dziś dyrektorzy placówek nie kryją swojej radości z otrzymanej dotacji i mają nadzieję, że place zabaw przypadną do gustu małym użytkownikom i będą służyły do świetnej zabawy, zarówno w trakcie przerw lekcyjnych, jak i poza godzinami prowadzenia zajęć.


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności